Eskişehirde gezilecek yerler

kaan

2017-01-13 13:38:47

Eskişehirin denizi vs. olmamasına rağmen önemli turizm merkezlerinden biri olması şaşırtıcı değilmi?

Evet eskişehire daha önce hiç gitmemiş biri bu durumu şaşkınlıkla karşılayabilir. Ama bu yazımı tamamne okuduktan sonra bi "heeeee" diyeceklerinden yüzde yüz olmasada 100 de 99 eminim.

 

Bu arada eskişehirde deniz olmadığını söylemiştim düzeltme yapayım eskişehirin bir plajı bile var :)

kentpark-plaj-2.jpg

 

Hepiniz duymuşsunuzdu Büyükerşen başkanın Eskişehire deniz getirme çalışmalarını. Gerçek bi deniz olmasada başarılı bi proje olduğunu söyleyebilirim.

 

Odunpazarı evleri

3127591-odunpazari-evleri.jpg

Odunpazarı evleri oldukca eski yapılar olup ilginizi çekeceğinden eminim. Ayrıca evler istanbulda gördüğümüz tarihi evler gibi bakımsız ve harabe değil bakımlı ve güzeller.

İsterseniz evlerdeki dükkanlardan lületaşı, hediyelik eşya vb. şeyler alabilirsiniz. Eğer odunpazarında dinlenmek isterseniz yakınında nargile kafe vb. de mevcut.

 

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

kur%C5%9Funlu-cami-g%C3%B6rselleri.jpg

Eskişehirin en önemli tarihi eserlerinden biri olmasının yanında eskişehirin en eski camilerinden biridir.

Caminin külliyesi ise Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmış.

 

Ve şimdi geldik eskişehirin en dolu en aktif yerlerinden birine..

 

Adalar bölgesi ve Porsuk çayı

Berkay_Subasi_anadoluteknesi1.jpg

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’in tamda ortasından geçiyor.Porsuk çayı çevresinde kalan alana ise adalar deniyor.Yani anlayacağınız eskişehirin sadece denizi yok adası bile var :) Neyse bu kadar espri yeter.

Eskişehirin en önemli takılma merkezlerinden birisidir ayrıca.Adaların tamamında kafeler,restorantlar,barlar bulunmakta. Hatta porsuk çayı kenarına oturup isterseniz biranızıda yudumlayabilirsiniz.

Ama bazen polisler kimlik kontrolü fln yapabilirler siz genede dikkatli olun.Yok ben alkol almıyom derseniz porsuk çayında gondol sefasıda sürebilirsiniz tıpkı venedikteki gibi. Ve bu sayede napıyoruz vizedir pasaporttur vs uğraşmıyoruz ve paramız cebimizde kalıyor :).Zaten eskişehir varken kim napar avrupayı.... Acaba biraz cimrimiyim?. 

 

Sazova Parkı

Sazova-Park%C4%B1-Bilim-Sanat-ve-K%C3%BClt%C3%BCr-Park%C4%B1.jpg

Cocukluğumuzda hep şu peri masallarındaki yer acaba nerededir diye hep düşünürdük. Bizim için geç olsada çocuklarımız baya şanslılar çünkü o yeri bulduk adı "Sazova Parkı". Ayrıca eskişeririn yeni stadyumunu merak eden futbol severler içinde iyi haberlerimiz var.Çünkü stadyum Sazova parkının hemen yanında.

Kent Park

 

kentpark-eskisehir-01.jpg

 

 

Oldukca büyük park olmasının yanı sıra o meşhur deniz de içersinde bulunmaktadır. Ne park ama içerisinde deniz bile var. O zaman napıyoruz hadi denize.

 

Şelale Park

11231-acun39-selale-park-4523-950px.jpg

Gerçekten ama gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip.Tüm Eskişehir ayaklarınızın altında.Eskişehire uğrayıpta oraya uğramadan geçmeyin.Özellikle gece

 

Eskişehir Balmumu Müzesi

yilmaz-buyukersen-balmumu-heykeller-muzesi.jpg

Eskişehire gitmişken gidilmesi gereken yerlerden.Bu müzede oldukca keyifli vakit geçireceğinizden şüphem yok.

 

Alaaddin Camii

43_big.jpg

Eskişehirin en eski camisi hatta o kadar eski ki caminin yapıldığı tarihte Osmanlı Devleti bile yoktu.(1267 yılında yapıldı.)

 

Tülomsaş(Devrim Otomobili)

Devrim-Otomobili-1.jpg

Devrim Otomobili, Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobil girişimidir.1961 yılında prototipi ürertilen devrim otomobili malesef 4 ay gibi kısa bir sürede üretilmesi ve onca imkansızlıklar içerisinde başarıyla tamamlanmasına rağmen gerekli ilgiyi göremedi ve başarısız olarak ilan edildi.Yok benzini bitmiş yolda kalmış yok prototip üretimine 4 kamyon parası verilmiş diye eleştirilen devrim arabası bu arac üzerindeki onca emek onca çabaya rağmen iptal edildi. Bu kararın sonucu noldu peki sene 2017 ve hala yerli otomobilimiz yok ama çoğu yabancı marka araclarını türkiyede bizim işcilerimize ucuza ürettiriyor.Türk insanının istese neler başarabileceğin örneği olan devrim arabasına Tülomsaşta bakabilirsiniz.Tren garından inince kime sorsanız gösterir zaten çok kısa mesafedede. 

gezi turizm seyahat eskişehir

Yorumlar