Eskişehirde üniversite okumak

Nebiday34

2017-01-13 18:45:21

Simdi geldik can alıcı konuya... Herkez merak eder eskişehir gibi öğrenci kentinte okumak nasıl bir his,o özgürlük havasında bu avrupai,türkiyede eşi benzeri olmayan bir şehirde...

İlk olarak eskişehirde okumanın ekonomik yanlarından bahsedeyim. Eskişehir modern bir şehir olmasının yanı sıra oldukcada ucuz bir şehirdir.Örneğin 1+1 ev kiraları öğrencilerin çoğunlukta olduğu şehirin merkezi bağlar mahallesinde 450 ile 550 tl arasında.İstanbulda yaşayanlar 1+1 kiralık evin en az 2 katı fiyatlarda olduğunu bilirler.Bunun dışında su doğalgaz vs şeylerde eskişehirde oldukça ucuzdur.Ayrıca eğlence mekanları kafeler restoranlar eskişehirde diğer büyük şehirlere göre çok hesaplıdır. Şehrin kültürel yanıda çok güclüdür hatta türkiyede eşi benzeri yoktur. Yani eskişehirde insanca yaşamak için çok paranızın olmasına gerek yok.Eskişehirin yerli halkı oldukca saygılı sıcakkanlı ve yardımseverler.Ayrıca eskişehir türkiyenin yaşam kalitesi en yüksek şehirlerden biridir. 

Gece 3 te bayan olarak dışarda bulunsanız bile rahatca takılabilirsiniz.Tramvaylar tıklım tıklım olmasına rağmen hic taciz haberi duymazsınınız.Kısacası eskişehir

insanın insanca yaşadığı nadir şehirlerden biridir.

Eskişehirde bildiğiniz üzerine 2 üniversite var.Anadolu üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi.

 

Anadolu Üniversitesi

Yunusemre kampüsü

Şehrin göbeğinde olmakla birlikte Anadolu üniversitesinin ana yerleşkesidir.Ortam güzel olanaklar güzel,hatta içerisinde sinema dahi vardır.Tam olarak emin olmasamda mühendislik haric tüm dört senelik bölümler Yunusemre Kampusündedir.Açıkca söyleyim eskişehirdeki en sevdiğim kampüstür.

 

İkieylül Kampüsü

Pek şehir merkezinde sayılmaz ama üniversiteye ulaşmanız üniversite caddesinden bir otobüse binmenize bakar.Sessiz sakin tam mühendilik okunacak yer.Ortammı? ne ortamı! geleceğin mühendislerinin ortamla falan işi olmaz :)

Porsuk meslek yüksekokulu

İki senelik programların yerleşkesidir.Yerleşke dediğimde öyle büyük bi yer sanılmasın bildiğin liseden bozma binayı size yerleşke diye yutturuyorlar.Şehrin merkezindedir

fakat ulaşımı biraz sıkıntılı.Mesela esparktan yüksekokula dolmuşla gidebilirsiniz fakat geri dönemezsiniz!.Geri dönmek isterseniz dolmuş sizi trengarının orada bırakacaktır.

Ama hemen karamsarlığa kapılmayın okula giden çok güzel bir bisiklet yolu var ve bana kalırsa bisikletle gitmek dolmuşla gitmekten cok daha eğlenceli.

 

Osmangazi Üniversitesi

Meşelik kampüsü

Şehrin merkezinde olan kampüse tramvayla ulaşabilirsiniz.Fakat söylemeliyim kampüs bayağı büyük sanırsam üniversite içinde shuttle servisleri var.Kampüs vişnelik mahallesine yakın.

Bademlik kampüsü

Sazova civarında olan kampüs şehirin pekte merkezinde sayılmaz çokta içerisinde aktivite falan aramayın İkieylül kampüsüne benziyor biraz.

eskişehir eğitim

Yorumlar